dsc_0050

ROZMOWY DIABOLICZNE 2017

  

ROZMOWY DIABOLICZNE 2017

reżyseria – Bogdan Żyłkowski

występują – Paweł Wódczyński, Rafał Stawicki, Katarzyna Ksenicz

 

Leszek Kołakowski, autor ” Rozmów z diabłem ” analizuje problemy zawsze najistotniejsze, od wieków sprawiające kłopot teologom, filozofom i każdemu z nas: istnienie w świecie zła, niemożność pogodzenia miłości i sprawiedliwości, Absolutu i przypadku. Każdy nawet jeśli nie para się na co dzień filozofią, czasami powinien  się nad tymi kwestiami zastanowić. Nasze wielkie dobro, miłość ziemska będąca zarazem wielką pokusą rodzi w nas pytania, czy Bóg jest bezsilny, czy zły czyli ujawnia nasz grzech zwątpienia. Ten zaś rodzi pychę, z której kolejne grzechy wypływają. Ale też i odwrotnie, zło się potrafi na dobro obrócić.

 

Czy miłość jest grzechem? Czy można wierzyć w Boga, wykluczając Diabła? Czy można odwrócić się od Stwórcy, dla miłości do drugiego człowieka? A może taki jest plan Szatana?!

 

Ascetyczna przestrzeń niewielkiej sali… kapliczki, gdzie z ciemności pojawia się płomień a wraz z nim, pytania i zarzuty kierowane tuż do ucha widza. Nikt nie schowa się w bezpiecznej odległości, gdzieś w ostatnim rzędzie widowni, bo…. nie ma widowni. Tu każdy jest częścią sztuki, a może seansu spirytystycznego rozpisanego na  trzy diabelskie głosy. On jest między nami. Diabeł, a może Bóg w diabła zaklęty? Prześmiewczy, irytujący, drażniący, złośliwy, inteligentny, zabawny, podstępny, zaczepny…

Categories: Aktualne