PLAKAT MAHAGONNY

Mahagonny

scenariusz na podstawie opery Rozkwit i upadek miasta Mahagonny Kurta Weila

reżyseria: Bogdan Żyłkowski

scenografia, kostiumy: Agnieszka Gierach

choreografia: Alicja Adamiak

opracowanie muzyczne: Tomasz Mazur

występują: Paulina Bałażyk/Piotr Pasek, Jan Gruszka, Oskar Pozorski, Rafał Stawicki, Grzegorz Babicz, Tadeusz Garczarek, Antonina Tosiek, Justyna Machaj, Izabela Budzinowska, Marta Wiśniewska, Agnieszka Sabak, Aleksandra Galant, Sylwester Sitkowiak, Klaudia Pietrzak, Alicja Adamiak, Aleksandra Czerwińska, Marcin Wichtowski

 

Opis:

Rozkwit i upadek miasta Mahagonny (niem. Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny) opera Kurta Weila w trzech aktach z 1930 roku, do której libretto napisał Bertold Brecht.  Jest to rodzaj songspiel – komedio-opera – utwór sceniczny oparty na tekście mówionym ze wstawkami muzycznymi, głównie pieśniami zwrotkowymi, ariami i  partiami zespołowymi.

Powołujemy do życia Mahagonny- miasto sieć, która skusi Zabłąkanych, Sfrustrowanych, Odrzuconych, Niespełnionych, Biednych i Bogatych.  Wypłacalnym klientom oferować będzie dżin i whisky, dziewczęta i chłopców. Rozwinie się nowe miasto dzięki talentom zblazowanej Pani Begbick i jej niemoralnej „stajni”. Rozrośnie się czerpiąc swój dobrobyt z pieniędzy uwiedzionych Konsumentów. Nawet siły natury nie naruszą jej status quo – szalejący huragan nagle się zatrzyma powodując euforyczną potrzebę pogrążenia się w pożerającej wszystkich Konsumpcji. Będzie królowało żarcie, płatny seks, widowiska sportowe  i alkohol – naturalnie dla tych, którzy mają pieniądze. Gdy jednemu z bohaterów ich zabraknie przyjaciele odwrócą się od niego, a on sam wyląduje w więzieniu za długi. Jego egzekucja zamieni się w masowe widowisko. Do miasta zstąpi wreszcie Bóg by wezwać wszystkich mieszkańców do piekła. A że piekło jest na miejscu propozycja nie zostanie przyjęta. Nastąpi nieuchronny upadek. Mahagonny czyli biblijna Sodoma i Gomora dostąpi zaszczytu utraty miana miasta grzechu.

 

Zdjęcia:

Wideo:

 

Categories: Archiwalne