1979933_838020922890195_344160068_o (1)

Iwona księżniczka Burgunda

scenariusz na podstawie dramatu Iwona ksieżniczka Burgumda Witolda Gombrowicza

reżyseria: Bogdan Żyłkowski

scenografia i kostiumy: Agnieszka Gierach

muzyka: Mateusz Fabiszak

współpraca: Irena Lipczyńska, Tomasz Mazur

występują: Aleksandra Czerwińska/Hanna Pustkowiak, Grzegorz Babicz, Katarzyna Ksenicz, Paweł Wódczyński, Daniel Stoiński/Kamil Kudłacz, Ewa Bochańska, Tadeusz Garczarek, Alicja Adamiak, Ewelina Chodakowska, Marcin Wichtowski, Nicole Kulesza, Martyna Kwaśnik, Marta Pilarska, Zuzanna Stach, Marta Napierała, Karolina Martin, Tomasz Bąkowski, Oskar Pozorski, Piotr Pasek, Krzysztof Szafran

 

Opis:

Ciotki znów krzyczą. Bez sensu, nie odzywam się . Tak pięknie zachodzi dziś słońce. O Matko! Król, Królowa, cały dwór na spacerze. I Książę Filip – jaki on piękny! Będę milczała – może podejdzie do mnie? Co takiego? Zabierają mnie do pałacu? Król antypatyczny, Królowa rozedrgana psychicznie, Szambelan jest groźny, Cyryl dziwaczny. A ja? Ja jestem zakochana! Filip tak mnie onieśmiela, że nie jestem w stanie cokolwiek powiedzieć. Marzę, żeby mnie czule tulił bez końca. Ale Iza – czy Książę ją kocha? Czy Filip chce ją poślubić? O męko moja! O męko moja! Męko samotnego serca! Oni wszyscy w swoim dworskim konwenansie nie wiedzą co to miłość. Już tego nie zmienię. Patrzą na mnie dziwacznie – a to z pretensją, a to z ironią, a to z nienawiścią.

Staram się, z całych sił się staram, żeby nie pokazać im swoich łez. To tak w kółko, w kółko. Wschody i zachody słońca. Dzień i noc. A oni niezmiennie tkwią w swojej formie. Zastygli w etykiecie pałacowej. Niewolnicy bogactwa i konsumpcji. Jutro przyjęcie w pałacu. Wszyscy się przygotowują. Ja też. Chcę siedzieć obok Filipa. Może choć ujmie moją dłoń? Co to? Podano do stołu rybę? Lubię. Zjem kawałek. Król na mnie krzyczy tak jakoś z góry! Bożę! Duszę się! Ość utkwiła mi w gardle! Umieram… Ukochany gdzie jesteś?

 

Zdjęcia:

Wideo:

Categories: Archiwalne